Komunikat Sadowniczy PROCAM z dnia 07.09.2020

W sadach do wykonania możemy mieć jeszcze ostatnie zabiegi: nawożenie wapniowe ograniczające gorzką plamistość podskórną, nawożenie fosforowo-potasowe pod kątem wzrostu i wybarwienia się owoców, zabiegi insektycydowe przeciw gąsienicom, ale najważniejsze będą tzw. ZABIEGI PRZECHOWALNICZE – zabiegi fungicydowe zapobiegające powstaniu plam parcha wtórnego/przechowalniczego oraz innych chorób przechowalniczych. Do tego możemy wykonać jeszcze zabiegi zapobiegające przedwczesnemu opadaniu owoców.

WIĘCEJ INFORMACJI

Komunikat Sadowniczy PROCAM z dnia 21.08.2020

Prognozy zbioru jabłek na rok 2020 podobnie jak to miało miejsce w roku 2019 wskazują na mniejsze plony w Europie, a w Polsce na poziomie z roku poprzedniego lub niewiele wyższym. Spadki plonów w skali makro dają szansę liczyć na rozsądne ceny także za liczne owoce z ordzawieniami lub z uszkodzeniami pogradowymi. Widać to już na przykładzie rosnących cen jabłka przemysłowego. Biorąc to pod uwagę, warto dbać do końca o plony nie tylko jabłek deserowych. Dbałość dotyczy także jabłek przeznaczonych do przemysłu z uszkodzeniami przez mróz lub grad – warto te jabłka jeszcze rozsądnie wspierać by zyskać jak najwięcej w tym roku i by zostawić drzewa w dobrej kondycji na rok przyszły.

WIĘCEJ INFORMACJI

Komunikat Sadowniczy PROCAM z dnia 19.08.2020

W nowym komunikacie sadowniczym PROCAM Krzysztof Gasparski omawia aktualną sytuację pod względem parcha jabłoni w kontekście chorób przechowalniczych. Jaką strategię ochrony wybrać także w odniesieniu do innych chorób, jak mokra czy brunatna zgnilizna? Nie zapominamy również o chorobach fizjologicznych. Zapraszamy do wysłuchania.

WIĘCEJ INFORMACJI

Komunikat Sadowniczy PROCAM z dnia 06.08.2020

Na obecnym etapie nawożenie wapniowe sadów owocujących jest jednym z najważniejszych obowiązków. Należy pamiętać, że choroby fizjologiczne czasem potrafią czynić większe szkody niż nawet typowe choroby patogeniczne. Przykładem może być choćby gorzka plamistość podskórna (fotografia). Chorobie tej przypisane jest powiązanie z dostępnością i transportem wapnia, zatem nawet intensywne doglebowe nawożenie wapniowe nie jest w stanie zapobiec występowaniu tej choroby w okresie zakłóceń w transporcie trudno przemieszczalnego się w roślinie wapnia. Tylko oprysk bezpośrednio na owoce daje skuteczne możliwości zapobieganiu temu zjawisku. Przy deficycie opadów lub dynamicznym wzroście owoców, częstotliwość zabiegów wapniowych należy zwiększyć, tym bardziej, że ilość wykonanych zabiegów nawozami wapniowymi w tym roku oceniam za niewystarczającą (mimo braku objawów gorzkiej plamistości podskórnej na owocach).

WIĘCEJ INFORMACJI

Komunikat Sadowniczy PROCAM z dnia 24.07.2020

Do tego, że sytuacja w sadach i jagodnikach na terenie całego kraju jest różna już zdążyliśmy przywyknąć. W tym sezonie jednak sytuacja różni się znacząco nawet w obrębie tych samych regionów. Tak jest z owocowaniem, tak jest z lotami owocówek, tak jest z gradobiciami i tak jest z ordzawieniami owoców. Poniższy komunikat ma być podpowiedzią w ustalaniu prze Państwa własnych koncepcji pasujących do Państwa sadów. Najważniejszymi sprawami nawożeniowymi na bieżący okres jest nadal pozakorzeniowe nawożenie owoców wapniem. Szkodniki nadal aktywne.

WIĘCEJ INFORMACJI

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies) więcej informacji

Serwis nie zbiera w sposób automatyczny informacji, za wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies, które niezbędne są do rozpoznawania użytkowników, zapamiętywania ustawień, przetrzymywania parametrów sesji, lepszego dopasowania Serwisu do użytkowników. Jeśli zapoznałeś się z tą informacją kliknij ZAMKNIJ

Zamknij