Sytuacja w sadach na terenie całego kraju jest obecnie zróżnicowana. Wielu sadowników skarży się na brak opadów, a inni martwią się kolejnym zmyciem oprysku przez kolejny deszcz.
Komunikat Sadowniczy PROCAM z dnia 21.07.2023
W sadach nadal mamy wiele do zrobienia, pomimo tego, że w zasadzie jesteśmy po okresie najintensywniejszej ochrony. W wielu miejscach w których doszło do zmycia preparatów przez deszcze, rośliny i ich owoce nie są dostatecznie zabezpieczone przed chorobami i szkodnikami. W miejscach w których nie pada, też należy być czujnym, bo wzrost wielkości owoców powoduje ich słabsze zabezpieczenie np. przed owocówkami. W przypadku chorób, to parch jabłoni jest głównym problemem, ale i na inne choroby należy zwracać uwagę. Ze szkodników problematyczne potrafią być owocówki i zwójki, ale rozwija się bardzo intensywnie populacja pordzewiaczy. W gruszach trzeba zwrócić uwagę na intensywność występowania miodówek i dużą ilość jej naturalnych wrogów i dopiero na tej podstawie podjąć decyzję czy zabieg jest konieczny. Upały stanowiły swego rodzaju kłopotliwy okres dla roślin i wymagają wsparcia nawozowego budującego wielkość i jakość owoców. Poniższy komunikat ma być podpowiedzią w ustalaniu Państwa własnych koncepcji pasujących do realnej sytuacji. Najważniejszymi sprawami nawożeniowymi na bieżący okres jest nadal pozakorzeniowe nawożenie owoców wapniem. Szkodniki nadal aktywne.
JABŁOŃ
ZWALCZANIE ZWÓJEK I OWOCÓWEK.
W celu zwalczania gąsienic owocówek a także gąsienic zjadających liście i owoce, należy w okresie intensywnych lotów motyli oraz składania przez nie jaj wykonać zabieg zwalczający o długotrwałym działaniu. Taki zabieg należy powtórzyć w przypadku intensywnych opadów powodujących zmycie preparatu z powierzchni liści i owoców. Nie wszystkie produkty mają rejestrację do wszystkich upraw sadowniczych. Obecnie obserwujemy loty owocówki jabłkóweczki i zwójki wydłubki oczateczki, a także zwójki koróweczki. Polecamy na tym etapie zabieg Coragen 200 SC 175 ml/ha lub Delegate 0,3kg/ha. Także Affirm 095 SG 2,5 kg/ha jest bardzo dobrym rozwiązaniem, ale z uwagi na krótki okres karencji, polecany na tym etapie dla najwcześniejszych odmian. W przypadku występowania także mszyc, tarczników i innych szkodników należy rozważyć stosowanie CARNADINE 200 SL w dawce 0,4 l/ha (dawka na owocówkę).
TARCZNIK NISZCZYCIEL Nadal należy zwracać uwagę na występowanie Tarcznika niszczyciela. O tej porze roku widoczny jest już także na owocach. Zastosowanie na tym etapie walki w postaci produktów o szerokim zakresie zwalczania szkodników doprowadzi do redukcji tego groźnego szkodnika. Szkodnik jest widoczny na powierzchni owoców w postaci zmian zapalnych wyglądających jak punkt z czerwoną obwódką. Tarcznik jest bardzo aktywny nie tylko na odsłoniętej powierzchni owocu, ale i w trudniej dostępnych miejscach, czyli w zagłębieniu kielichowym i szypułkowym, a nawet na samej szypułce (ogonku).
Z uwagi na bardzo ograniczoną paletę produktów zarejestrowanych do walki z tym szkodnikiem, proponujemy ubocznie zwalczać tego szkodnika wykorzystując np. CARNADINE 200 SL w dawce 0,4 l/ha przy okazji zwalczania Owocówki jabłkóweczki.
Także wykorzystanie produktu SILTAC EC w stężeniu 0,15% ( tj. od 0,75 litra SILTAC / 500 l wody / ha do 1 l SILTAC / 700 l wody / ha) daje zadawalające efekty w okresie migracji szkodnika. Produkt należy stosować na suchy liść, zapewniając dokładne pokrycie drzew, w tym także zagłębień w owocach, pamiętając jednakże aby zapewnić szybkie wyschnięcie produktu
Przy dużej presji warto zastosować łącznie CARNADINE 200 SL w dawce 0,4 l/ha SILTAC EC w stężeniu 0,1 – 0,15% w zabiegu na dzień.
ZWALCZANIE MSZYC i BAWEŁNICY KORÓWKI: Zabiegi zwalczające niektóre gatunki mszyc o tej porze roku należą do bardzo trudnych, gdyż mamy już w sadach formy odporne mszyc na wiele środków. Dodatkowo dokładne opryskanie całych drzew, a zwłaszcza wnętrza korony jest coraz trudniejsze. Jednym ze sposobów jest wykorzystanie produktu układowego Afinto/Teppeki 50 WG w dawce 140 g/ha. Taki zabieg wykaże długoterminowe zwalczanie mszyc, jednak na efekt początku działania produktu należy poczekać prawie tydzień. W przypadku bawełnicy korówki zarejestrowana dawka Teppeki przy zastosowaniu na mszyce jest zbyt niska i jedynie ograniczy ubocznie populację bawełnicy.
Do walki z mszycą jabłoniową można wykorzystać np. CARNADINE 200 SL w dawce 0,125 l/ha, ale przy okazji zwalczania Owocówki jabłkóweczki dawka tego preparatu 0,4 l/ha pozwala ograniczać trudniejsze mszyce (np. jabłoniowo-babkową i bawełnicę korówkę).
SILTAC EC jest właśnie takim produktem. SILTAC EC działa w sposób fizyczny.
Do nas należy dokładne i rozsądne wykonanie zabiegu
DOKŁADNE = właściwie dobrana ilość cieczy roboczej do wielkości drzew w sadzie , a przez to dokładne pokrycie cieczą całych drzew. Zalecana ilość to 500-750 l/ha.
ROZSĄDNE = musimy zadbać, aby zabieg po zabiegu z SILTAC EC ciecz szybko wysychała.
- Zabieg z SILTAC EC zatem powinien być wykonywany na suchy liść ,
- Zabieg z SILTAC EC najlepiej w dzień,
- Zabieg z SILTAC EC wykonać przy optymalnych temperaturach.
PODRZEWIACZ JABŁONIOWY Po okresach upałów obserwujemy, że koniec lipca 2023 jest okresem dynamicznego rozwoju pordzewiaczy. Monitoring tego szkodnika nie jest łatwy z uwagi na jego bardzo małe rozmiary. Łatwość diagnostyczna dotyczy okresu w którym szkodnik spowodował już duże straty, a lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Szkodnik skutecznie wysysa liście i jest częstym powodem ordzawiania się owoców.
W celu walki z przędziorkami i pordzewiaczami w sadach jabłoniowych polecamy MECTOR PRO 018 EC (0,75 l/ha) + SILTAC EC 0,1% lub inny ZWILŻACZ.
SILTAC EC zwalcza m.in.:
- MSZYCE w tym BAWEŁNICĘ KORÓWKĘ,
- WCIORNASTKI
- PRZĘDZIORKI, PORDZEWIACZE i inne szpeciele,
- CZERWCE w trakcie migracji, czyli TARCZNIKI, MISECZNIKI i SKORUPIKI.
JABŁOŃ MĄCZNIAK JABŁONI:
Zabiegi przeciwko mączniakowi jabłoni w obecnym czasie powinny jeszcze być kontynuowane. Choroba ciągle jeszcze jest aktywna, a wysokie temperatury sprzyjają jej rozwojowi. W przypadku większych problemów z mączniakiem, warto ograniczać presję choroby przy okazji tzw. cięcia letniego. W przypadku słabszej presji mączniaka w postaci marmurkowatości liści, warto sięgnąć po Talius Sad 0,3 l/ha.
JABŁOŃ GRUSZA PARCH JABŁONI i GRUSZY: Należy z rozsądkiem kontynuować ochronę zapobiegawczą przeciwko parchowi. W sadach w których wtórne plamy parcha występują w dużym nasileniu, zdecydowanie łatwiej będzie kontynuować ochronę w oparciu o preparaty kontaktowe. Próba likwidowania parcha w oparciu o preparaty nadużywane w tym sezonie daje duże prawdopodobieństwo uzyskania słabych wyników skuteczności. Zabieg warto połączyć z pozakorzeniowym nawożeniem wapniowym np. ADOB Ca IDHA lub ProHorti mrówCa lub PASP Ca lub NH Ca Delta. Biorąc jednak pod uwagę, że kaptany ulegają degradacji w wysokim pH roztworu, to wodę w opryskiwaczu polecamy zakwasić w przypadku gdy zamioerzamy łączyć kaptany w nawozami wapniowymi.
UWAGA – do zakwaszenia cieczy w której w mieszaninie będą produkty wapniowe, NIE NALEŻY STOSOWAĆ zakwaszaczy fosforowych (PROleafAQUA), ani nawozów zakwaszających na bazie fosforu (np. MAP).
Polecamy obecnie dalszą ochronę np. w oparciu o preparaty kontaktowe:
- Kaptan 50 WP 3 kg/ha lub Captan 1,9kg/ha lub Scab 480 SC 3,13 l/ha
W sadach z występującym mączniakiem prawdziwym lepszym wyjściem będzie stosowanie mieszaniny zawierającej kontakt ze strobiluryną np.:
- Kaptan 50 WP 3 kg/ha lub Captan 1,9kg/ha lub Scab 480 SC 3,13 l/ha + Discus 500 WG 0,2 kg/ha
W sadach, w których występują także objawy chorób bakteryjnych takich jak Zaraza ogniowa lub Rak bakteryjny polecamy:
- Kaptan 50 WP 3 kg/ha lub Captan 1,9kg/ha lub Scab 480 SC 3,13 l/ha + Plantivax/Vaxiplant 1 l/ha
- lub Luna Care 71,6 WG -> grusza 3kg/ha
GRUSZA w przypadku stwierdzenia obecności miodówek (konieczne sprawdzanie także w kątach liści) rozważyć zastosowanie abamektyny (uwaga na roczne limity oraz okresy karencji i prewencji). Różne produkty na bazie abamektyny mimo zazwyczaj identycznych zawartości substancji aktywnej mają różne rejestracje.
W obecnym czasie warto jest wykonać zabieg produktem SILTAC EC o fizyczno-mechanicznym sposobie zwalczania szkodnika. Najlepszym terminem wykonania zabiegu preparatem SILTAC EC jest dzień – najlepiej na suchy liść z ilością wody 500-750 l/ha, abypo dokładnym opryskaniu doprowadzić do szybkiego wyschnięcia rośliny. Z tego powodu nie polecamy takiego zabiegu wieczorem.
ABAMEKTYNA – np. MECTOR 3 PRO 018 EC: 0,75 l/ha – 28 dni karencji. Z racji kwitnących w sadzie koniczyn i innych chwastów zabieg możliwy do wykonania tylko wieczorem. W przypadku skoszenia chwastów zabieg teoretycznie może być wykonany także w dzień, ale abamektynajest wrażliwa na działanie promieni słonecznych i dlatego skuteczność zabiegu zawsze będzie większa w godzinach wieczornych. Poleca się, aby w czasie wykonywania zabiegów abamektyną stosować dodatkowo zwilżacz.
GRUSZA JABŁOŃ ZARAZA OGNIOWA I RAK BAKTERYJNY
W celu zabezpieczania przed Zarazą ogniową i Rakiem bakteryjnym rejestrację ma tylko produkt Luna Care 3 kg/ha. Oprócz walki Niestety w gruszach na ten okres nie są zarejestrowane Plantivax, ani Vaxiplant. W uprawie jabłoni Plantivax i Vaxiplant wiosną posiadają rejestrację do zapobiegania przed zarazą ogniową, a w późniejszym okresie do zabezpieczania upraw przed parchem, zatem ubocznie może stanowić spore wsparcie przed zarazą ogniową.
JABŁOŃ GRUSZA Mamy lipiec, zatem okres stosowania kolejnej dawki nawozu z serii AVALON. Z racji różnic w okresie wegetacji odmian wczesnych i późnych wiele osób ma na ten okres różny do zastosowania produkt AVALON. Większość jednak szykuje się do zastosowania AVALON WZROST OWOCÓW II
Możliwe polaczenia AVALON WZROST OWOCÓW II : Captan 80 WG, Kaptan zaw. 50 WP, Delan 700 WG, Daneel 700 WG, Delan Pro, Bellis 38 WG.
Przewidziane 4 zabiegi na wzrost owoców: 2x AVALON wzrost owoców I, oraz 2x AVALON wzrost owoców II. AVALON I i AVALON II wykonujemy przemiennie: 2 x do końca tzw. czerwcowego opadu zawiązków, oraz 2x po opadzie czerwcowym (np. raz w lipcu i raz w sierpniu). Osobom zainteresowanym dodatkowym nawożeniem sugerujemy nawozy aminokwasowe jak np. Delfan Plus lub Natural Crop SL 1-1,5 l/ha. Kompleksowe rozwiązanie AVALON dla jabłoni i grusz NIE ZAWIERA W SWYM SKŁADZIE WAPNIA. NIE NALEŻY STOSOWAĆ nawozów AVALON dla jabłoni i grusz łącznie z nawozami wapniowymi.
MORELE BRZOSKWINIE CZEREŚNIE ŚLIWY WIŚNIE
Intensywny wzrost owoców części odmian jest przesłanką do zastosowania kolejnej dawki nawozu AVALON Pestka Wzrost owoców II.
Po zakończeniu zbiorów polecamy jak najszybszy zabieg regeneracyjno-wzmacniający w oparciu o AVALON Pestka Po Zbiorach który warto połączyć (w zależności od rejestracji) ze stosowaniem fungicydów lub nawozów miedziowych opartych na tlenochlorku miedzi (Miedź Extra 280 SC, Magic Miedź 50, Miedzian 50 WP, Miedzian Extra 350 SC).
W przypadku braku dostępności do technologii AVALON, polecamy po zbiorach linię ProHorti Plus NPK 20:20:20 + ProHorti Zn+B.
MORELE BRZOSKWINIE Z racji zagrożeń chorobowych polecamy jeden z produktów:
- Signum 33WG 0,75kg/ha; (karencja 7 dni)
- Switch 62,5WG 0,6-0,9 kg/ha; (karencja 7 dni śliwa, wiśnia i czereśnia, 14 dni morela)
- Luna Experience 400SC 0,6 l/ha; (karencja 7 dni).
WIŚNIA w celu zapobiegania gorzkiej zgnilizny owoców polecamy Captan 80 WDG 1,9 kg/ha. Po zbiorach bezwzględnie zabezpieczyć drzewa produktami miedziowymi. Miedź wykazuje nie tylko działanie grzybobójcze, ale i bakteriostatyczne. Po zbiorze i po cięciu drzew rekomendujemy górne dawki produktów miedziowych.
ŚLIWA BRUNATNA ZGNILIZNA DRZEW PESTKOWYCH: Polecamy TOBIAS-PRO 250 EW 0,75 l/ha
Termin stosowania: Środek stosować nie później niż 7 dni przed zbiorem (limit 2 razy w sezonie)
W przypadku odmian wczesnych polecamy zabieg grzybobójczy jednym z preparatów uwzględniając rotację grup:
- Signum 33 WG 0,75 kg/ha (karencja 7 dni)
- Luna Experience 0,6 l/ha (grupa SDHI) (karencja 7 dni)
- Switch 62,5 WG 0,6-1 kg/ha (karencja 7 dni)
ŚLIWA Owocówka śliwkóweczka: Owocówki śliwkóweczki – polecamy wykonać zabieg Affirm 095 SG 2,5 kg/ha lub Coragen 200 SC 150-175 ml/ha
Należy obserwować rozwój mszyc będących wektorem czyli roznosicielem Szarki (Ospowatości). Przeciwko mszycom polecamy długo działający Afinto/Teppeki 50 WG 140g/ha.
Na mszyce, przędziorki i pordzewiacza śliwowego: SILTAC EC 0,15% (1,5 l/1000 l wody). 500-750 l cieczy na 1 ha.
W śliwach Affirm 095 SG i Exirel 100 SE podczas zwalczania Owocówki śliwkóweczkizwalczają ubocznie muszkę plamoskrzydłą Drosophila suzukii ubocznie.
Ś L I W A Intensywny wzrost owoców jest przesłanką do zastosowania kolejnej dawki nawozu AVALON Pestka Wzrost owoców II. Przykładowe możliwe mieszaniny AVALON Pestka Wzrost owoców II: Miedź Extra, Topsin, Kaptan, Captan, Tobias-Pro, Valor, Syllit (nie wszystkie mieszaniny z punktu widzenia rejestracji dopuszczone są w śliwach).
CZEREŚNIA WIŚNIA - Nadal aktywna jest w sadach Nasionnica trześniówka – Jej zwalczanie w zależności od okresu karencji może być oparte na deltametrynie (Decis, Deka), acetamiprydzie (Mospilan) a także na produktach o dłuższym okresie działania (Movento, Exirel).
Karencja w czasie dojrzewania owoców czereśni ogranicza wybór środka owadobójczego, jednak przy późnych odmianach czereśni i przy wiśniach mamy jeszcze spore możliwości działania.
- Karencja dla pyretroidów (Decis) to zazwyczaj 7 dni.
- Karencja dla produktów układowych typu Mospilan 14 dni.
- Karencja dla długodziałającego Movento 21 dni.
NAWOŻENIE WAPNIEM GRUSZA JABŁOŃ MORELE BRZOSKWINIE CZEREŚNIEŚLIWY WIŚNIE
W celu budowania jędrnych owoców stosujemy proponowane rozwiązania:
- ADOB Ca IDHA 1-1,5 kg/ha (bezpieczny chelat o rekordowej przyswajalności wapnia, nie zawiera azotu, produkt łatwo mieszalny z większością pestycydów i nawozów);
- ProHorti mrówCa 3 l/ha (wykazuje działania bakteriostatyczne);
- SmartSil 1,5 kg/ha (krzem i wapń w jednym produkcie, wzmacnia jędrność także skórki);
- NHCaDelta 5 l/ha (głównie azot i wapń, poprawa wzrostu wielkości owocu, polecany dolistnie i także do fertygacji);
- ProHorti PASP Ca 5kg/ha (azot i wapń + mikroelementy, z czynnikiem chelatującym PASP, zwiększającym efekt wchłaniania);
- ProHorti CaPMaN 4-6 l/ha (innowacyjnie połączony wapń i fosfor w jednym, polecany w okresie wybarwiania się owoców, zakwasza ciecz roboczą przedłużając trwałość mieszaniny zbiornikowej z fungicydami);
Krzysztof Gasparski,
PROCAM Polska Sp. z o.o.,
E-mail: krzysztof.gasparski@procam.com.pl
DROSOPHILA SUZUKII - Muszka Plamoskrzydła.
Wzmagamy czujność w zakresie drosophili – konieczny monitoring. Z uwagi na niską presję drosophili suzuki w ostatnim sezonie, w wielu lokalizacjach odpuszczony został monitoring tego szkodnika, a także ochrona zapobiegawcza przed tym owadem. Warto pamiętać, że szkodnik ten uaktywnia się często dopiero na etapie dojrzewania owoców i o jego istnieniu dowiadujemy się w chwili reklamacji owoców. Warto zatem lustrować plantację i zadbać o pułapki do ich monitoringu.
Benewia 100 OD i Exirel 100 SE mają tą samą ilość tej samej substancji aktywnej, lecz różnią się formulacją.
Benewia 100 OD zarejestrowana jest w truskawkach (1 dzień karencji), a Exirel 100 SE w wiśniach i czereśniach (7 dni karencji).
Affirm 095 SG ma rejestrację w: truskawkach, malinach, jeżynach, porzeczkach, agreście, borówkach i winogronach.
W śliwach Affirm 095 SG i Exirel 100 SE podczas zwalczania Owocówki śliwkóweczkizwalczają ubocznie muszkę plamoskrzydłą Drosophila suzukii.
Krzysztof Gasparski,
PROCAM Polska Sp. z o.o.,
E-mail: krzysztof.gasparski@procam.com.pl